Autor:
Maria Maloverjan

Margus Pooga, keemilise bioloogia professor

Teadustöö

Meie grupp disainib ja arendab peptiididel põhinevaid nanoosakesi uute bioloogiliste ravimite transportimiseks organismis ning rakkude sisemusse. Tänapäevane personaalne meditsiin rakendab üha enam täppisravimeid, mis on üldjuhul organismis kiiresti lagundatavad ja väga madala biosaadavusega suured RNA või valgumolekulid. RNA-põhised vaktsiinid ja täppisravimid on aktiivsed ja efektiivsed vaid nanoosakestesse pakituna või seostatult kandursüsteemidega. Uue põlvkonna rakku penetreeruvad peptiidid (RPP, ingl.k. cell-penetrating peptides, CPP) kondenseerivad terapeutiliste nukleiinhapete molekulid sobiva suurusega nanoosakesteks, mis efektiivselt sisenevad rakkudesse nii koekultuuris kui ka mudelorganismides. Rakkudes vabaneb terapeutiline nukleiinhape nanoosakestest ja reguleerib sihtmärgistatud geenide avaldumist soovitud suunas vastavalt oma toimeprintsiibile.

Meie põhilised uurimissuunad on:

  1. Uute CPPde ratsionaalne disainimine aminohappelise järjestuse füüsikalis-keemiliste deskriptorite alusel, täiustamaks peptiidide struktuuri sobivate keemiliste modifikatsioonidega nukleiinhappe efektiivsemaks sidumiseks ja sihtmärgini toimetamiseks.
  2. Uutest CPPdest ja terapeutilisest RNA-st (mRNA, miRNA, siRNA, SCO jms) koostatud nanoosakeste omaduste kirjeldamine füüsikalis-keemiliste meetoditega ja efektiivsuse analüüs kultuuris kasvavates rakkudes .
  3. Uute CPP-RNA nanoosakeste rakkudesse sisenemise ja rakusisese transpordi ning RNA vabastamise mehhanismide analüüs.
  4. Abiainete valimine, mille kaasamine CPP-RNA nanoosakeste koosseisu suurendab osakeste biosaadavust, selektiivset suunamist organismis, rakkudesse sisenemise ja endosoomidest vabanemise efektiivsust või RNA vabanemist osakestest.
  5. Terapeutilist RNA-d transportivate nanoosakeste valmistamine ja rakendamine põletikuliste naha ja hingamisteede haiguste loommudelites. 

Publikatsioonid

Uurimisgrupp:

Margus Pooga, Keemilise bioloogia professor, CV

Teadurid

Ly Porosk (ly.porosk@ut.ee)

Geeta Arya (geeta.arya@ut.ee)

Doktorandid

Maria Maloverjan (maria.maloverjan@ut.ee) (Kaasjuhendaja Prof. Rebane BSMI)

Hanna Andla (hanna.andla@ut.ee) (Kaasjuhendaja Prof. Rebane BSMI)

Üliõpilased

MSc Chigozie Chibueze Nkwocha (chigozie.chibueze.nkwocha@ut.ee)

BSc İrem Ilgın Gümüşoğlu (irem.ilgin@hotmail.com)

Kontakt:

Margus Pooga

Loodus- ja täppisteaduste valdkond

Tehnoloogiainstituut

Keemilise bioloogia professor

Nooruse 1-300

+372 737 4836

margus.pooga@ut.ee

https://www.etis.ee/CV/Margus_Pooga/est/ 

Pildil:

EGFP ekspressiooni (roheline) taastamine HeLa EGFP reporterrakkudes splaissingut korrigeeriva oligonukleotiidiga, mis on viidud rakkudesse transportpeptiidist PF14 ja Ca-ioonidest koosnevate nanoosakestega. Rakutuumad on märgistatud DNA-ga seostuva punase värvainega.

Chung-Yueh Yeh kaitseb doktoritööd „Characterization of MPK and HT1 kinases in CO2-induced stomatal movements“

17. mail kell 14.15 kaitseb Chung-Yueh Yeh oma doktoritööd „Characterization of MPK and HT1 kinases in CO2-induced stomatal movements“.

Mariliis Hinnu kaitseb doktoritööd „In vitro methods for studying the mechanisms of ribosome-targeting antibiotics“

13. mail kl 14.15 kaitseb Mariliis Hinnu oma doktoritööd „In vitro methods for studying the mechanisms of ribosome-targeting antibiotics“.
pehmerobot ja lille tolmukas

Teadlased valmistasid ämblikujalga jäljendava pehmeroboti